Licytacja komornicza to publiczna sprzedaż nieruchomości lub ruchomości organizowana przez komornika w celu wyegzekwowania niespłaconego zobowiązania od dłużnika. Tego typu mieszkania można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Nie ma jednak w życiu nic za darmo, dlatego korzystna cena wiąże się z wieloma pułapkami i długimi procedurami. Lepsza cena równa się wzmożonej cierpliwości.

Zakup nieruchomości na licytacjach komorniczych może mieć wiele etapów, ponieważ na pierwszej licytacji dana nieruchomość może zostać niesprzedana. Zgodnie z prawem może ona zostać wystawiona na kwotę 75% jej wartości rynkowej. Ceny mieszkań zazwyczaj szybko idą do góry, ale są jednak wyjątki, którym nie idzie tak szybko i sprawnie.

To musisz koniecznie wiedzieć o mieszkaniu z licytacji komorniczej

Udział w licytacji komorniczej może wziąć każdy. Dotyczą one mieszkań, domów własnościowych oraz spółdzielczych mieszkań własnościowych. Nieruchomości trafiają do licytacji w bardzo prosty sposób. Wystarczy nieregulowany kredyt hipoteczny, aby bank zwrócił się z prośbą do sądu o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Licytacje są jawne, dlatego komornik musi podać do wiadomości publicznej informacje o:

✅ Przedmiocie sprzedaży. Komunikat zostaje umieszczony w budynku sądu, na stronie KRK – www.licytacje.komornik.pl oraz często także na stronie komornika zajmującego się licytacją.

✅ Z komunikatu dowiemy się kiedy i gdzie odbędzie się licytacja, co podlega sprzedaży i jaka jest cena wywoławcza oraz jaka jest kwota wymaganej kaucji.

✅ W licytacji może wziąć każdy, kto wpłaci wymaganą kwotę kaucji.

✅ Właścicielem przedmiotu zostaje osoba, która podczas licytacji poda najwyższą cenę.

Należy pamiętać, że licytację może przeprowadzić tylko i wyłącznie komornik, a wylicytowane środki mają zaspokoić roszczenia wierzyciela oraz koszty wygenerowane na drodze postępowania egzekucyjnego wobec majątku dłużnika. Obwieszczenie o licytacji musi się pojawić w terminie co najmniej dwóch tygodni przed jej faktycznym rozpoczęciem.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w licytacji nieruchomości?

Znaleźliśmy licytację nieruchomości, która nas interesuje, ale co dalej? Aby wziąć udział w licytacji, najpóźniej dzień przed licytacją, musimy zapłacić rękojmię, która stanowi 10 proc. ceny oszacowania nieruchomości. Opłaty możemy dokonać gotówką lub przelewem na konto bankowe komornika. W sytuacji, gdy nie wygramy licytacji, kwota zostaje nam bezzwłocznie zwrócona. Natomiast jeśli wygramy, kwota zostanie przekazana na poczet kupna nieruchomości.

Jeśli chcesz przelicytować daną kwotę, to musi ona wynosić przynajmniej 1% oszacowanej wartości danej nieruchomości. Licytacja odbywa się do momentu, kiedy ktoś zaproponuje najwyższą kwotę wśród licytujących. Wybierając się na licytacje komornicze, powinieneś spróbować obejrzeć każdą nieruchomość na żywo. Chodzi o to, aby sprawdzić stan prawny hipoteki oraz zajrzeć do księgi wieczystej. Takie informacje możesz uzyskać od komornika prowadzącego licytację. Nie zawsze obejrzenie nieruchomości jest łatwe, szczególnie jeśli mieszkają w niej lokatorzy.

licytacja komornicza - co trzeba wiedzieć
przebieg licytacji online na stronie internetowej

Na licytacji może pojawić się każda zainteresowana osoba, która jest pełnoletnia. Całą licytację nadzoruje sędzia, który na końcu wydaje postanowienie o przejęciu własności. Najbardziej komfortowa sytuacja to taka, w której nie ma lokatorów przewidzianych do eksmisji. Wtedy można mówić o dużym szczęściu, bo to jest zazwyczaj największy problem. Zobacz, jak wygląda licytacja nieruchomości z lokatorami.

Proces po wygranej licytacji komorniczej

Na wpłatę należnej kwoty minus wartość rękojmi licytant ma równe dwa tygodnie od dnia zakończenia licytacji komorniczej. Istnieje możliwość wydłużenia tego czasu do miesiąca. Nowy nabywca nieruchomości wysyła przelew na rachunek Ministra Finansów. W następnej kolejności nowy właściciel może przesłać potwierdzenie wykonania przelewu do komornika, co znacznie usprawni cały proces.

Licytacja komornicza a realna oszczędność

Jeśli uczestniczyłeś w licytacjach, to z pewnością wiesz, jak opłacalne są niektóre transakcje. Podczas pierwszej licytacji, gdzie licytowana jest dana nieruchomość, cena wywoławcza wynosi 3/4 jej rynkowej wartości. Kiedy licytujący nie wykażą zainteresowania daną nieruchomością i nie zostanie ona zlicytowana, w kolejnej licytacji jej wartość wywoławcza będzie wynosić już 2/3 wartości rynkowej tej nieruchomości. W większości przypadków lokum nadaje się do generalnego remontu. Nie jest to jednak problem. Problem zaczyna się wtedy, kiedy mieszkanie, kamienicę lub dom zamieszkują lokatorzy. Możliwe jest także zakupienie nieruchomości, która nie wymaga remontu.

Setki nieruchomości w różnych miastach jest obecnie wystawionych na licytacji komorniczej. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ atrakcyjnie niskie ceny mogą tylko pozornie tak wyglądać. Operat szacunkowy nie jest gwarancją niskiej ceny lokalu. Aukcje online są także obiektem zainteresowań inwestorów, którzy świetnie znają rynek.

Wady i zalety mieszkań z licytacji komorniczych

W zakupie mieszkań komorniczych zawsze istnieje jakieś ryzyko, dlatego należy skrupulatnie się zapoznać ze stanem hipotecznym oraz księgą wieczystą. Kupując takie mieszkanie, musisz wziąć pod uwagę cel takiej inwestycji. Jeśli zamierzasz się w krótkim czasie po zakupie wprowadzić do nowego lokum, to możesz się przykro rozczarować. Sprawy remontowe mogą wydłużyć Twoją wprowadzkę.

Lokatorzy mogą mieć dla Ciebie mniejsze znaczenie, jeśli kupujesz nieruchomość pod inwestycję. Mniejsze znaczenie o tyle, że masz, gdzie mieszkać, dlatego prawdopodobnie możesz trochę dłużej zaczekać, zanim się wyprowadzą. W praktyce może się to ciągnąć procesami sądowymi, które trwają latami. Reasumując, zdecydowaną zaletą jest niska cena za lokum, lecz wadą jest konieczność remontu oraz niechciani lokatorzy. Wszystko zależy także od przeznaczenia nieruchomości, kiedy np. z lokum, gdzie był salon kosmetyczny, chcesz zrobić restaurację. Taki proces nie tylko wymaga przebudowy, ale także wiele papierkowej pracy oraz pozwoleń, co jak już wiesz, może trochę potrwać.

Nie każdy nadaje się do brania udziału w licytacji nieruchomości. Licytacja komornicza wymaga umiejętności myślenia do przodu, a także wyobraźni, co chcielibyśmy z danym lokum zrobić. W niektórych przypadkach nieruchomość może finalnie wyjść zbyt drogo, jeśli dodamy do tej kwoty generalny remont. Jeśli się na tym nie znasz, warto poprosić o pomoc o kogoś, kto ma większe doświadczenie w licytacjach, aby po prostu przypadkowo nie strzelić sobie w kolano.