Chcesz wiedzieć co może zająć komornik?

1. Wynagrodzenie/świadczenia

Komornik może zająć wynagrodzenie za pracę, ale jeśli wynosi więcej niż wynagrodzenie minimalne. Jeżeli dłużnik otrzymuje najniższe wynagrodzenie, komornik nie może potrącić niczego z jego pensji. Jest to tak zwana kwota wolna od zajęcia. Wyjątek stanowią długi alimentacyjne – tutaj kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje. Komornik może również zająć emeryturę i rentę. Jednak ma obowiązek zostawić do dyspozycji dłużnika kwotę wolną od zajęcia, czyli 75% minimalnego świadczenia.

2. Rachunek bankowy

Komornik ma prawo do zajęcia rachunku bankowego dłużnika. Proces przejęcia rachunku bankowego przebiega bardzo szybko i obejmuje kwoty obecne na koncie oraz te, które dopiero się na nim pojawią.

3. Nieruchomości

Zajęte może zostać: dom, garaż, mieszkanie, działkę. Ważne jest to, że komornik może zająć nieruchomość nawet wtedy, kiedy dłużnik jest jedynie jej współwłaścicielem. Po zajęciu danego obiektu komornik dokonuje oszacowania jego wartości. Następnie, rzeczoznawca wykonuje dokładną wycenę, aby nieruchomość mogła zostać przekazana do licytacji publicznej.

4. Ruchomości

Ruchomości to inaczej: pojazdy mechaniczne, sprzęty AGD, RTV, ale tylko te, które nie są niezbędnymi urządzeniami domowymi, cenne przedmioty, komputery/laptopy, telefony, wyposażenie domu/mieszkania.

Sprawdź również:

Czego nie może zająć komornik?